KONST / Litografier / Litografier 14632081
nr 1463 2081
Börje Veslen
(1903-1973), Sverige
15 st originallitografier i mapp samt 3 bokverk, 1940-/50-tal. Mapp "Skuggorna" med 15 originallitografier. Tre böcker "Parnass", "Entr'acte" innehållande 20 origianllitografier samt "Entr'acte II" innehållande 24 originallitografrier. Litografier och "Entr'acte II" signerade. Bildstorlek ca 20x15 cm
Kondition: Ytskikt med slitage. Repor. Några något missfärgade
Börje Veslen, svensk målare, grafiker och journalist född 1903, död 1973.
Utrop:
2.000 kr
Såld:
1.500 kr
måndag 25 april 2022
kl 18:33:53
25/4 13:31:17
25 apr
Börje Veslen
Läs mer om Börje Veslen